Rólunk

A XXI. sz. Magyar Drámájáért Alapítvány     

Alapítványunk jelenlegi résztvevői 1994 óta szervezik az úgynevezett Drámaíró Versenyeket. Európában egyedülálló módon 1994-ben teremtettük meg azt a játékformát, mely szerint egy aznap megjelenő napilap kisorsolt írásából három író néhány óra alatt egyfelvonásos darabot rögtönöz, amit egy kora délutáni próba, majd egy esti előadás követ.

 

     Az alapítvány létrejötte annak köszönhető, hogy a versenyek megszervezését és lebonyolítását önálló jogi személyként kívántuk folytatni. A versenyek az évek során kiemelkedő népszerűségű  médiaeseménnyé váltak. A magyar drámairodalom képviselőinek java szerepelt rendezvényeinken legjobb tudása szerint. Nagy erénynek tartjuk, hogy rendezvényünk mindenfajta kormányzat alatt működni tudott, amint ahogy az írók közül politikai szimpátiától függetlenül társunk volt az elmúlt években Görgey Gábor és Gyurkovics Tibor, Hernádi Gyula és Eörsi István, Spíró György és Háy János, bizonyítva, hogy a  tehetség a legkisebb közös többszörös. A tizenegy év során írógéphez ült a fentieken kívül Horváth Péter, Szilágyi Andor, Márton László,Nagy András, Pozsgai Zsolt, Békés Pál, Zalán Tibor, Kárpáti Péter, Egressy Zoltán, Fábri Péter, Kiss Csaba, Thuróczy Katalin, hogy csak az anyaországi alkotókat soroljuk. Az "ötletgazda" Siposhegyi Péter háromszor vállalta a megmérettetést.

 1996-ban úgy döntöttünk, hogy lehetőséget biztosítunk feltörekvő fiataloknak is, az úgynevezett tehetségkutató versenyek keretében. Ezt azóta többször is megrendeztük három korosztályos kategóriában gyermektől a felnőtt kategóriáig. Ezekben az esetekben többször a hagyományos pályázati rendszerhez nyúltunk, hiszen tizenéves ifjakat nem szabad a rögtönzés stresszének kitenni, ahhoz erős szakmai tudás és nagy tapasztalat is szükséges a tehetségen kívül. Az első tehetségkutatóval mozdultunk ki először Budapestről, Miskolcra. Azóta a vidéki városok közül Szeged, Székesfehérvár, Veszprém ,Kaposvár  és Békéscsaba is helyet adott rendezvényünknek.

 A tényszerűség kedvéért felsorolandók a fővárosi helyszínek is: József Attila Színház, Pesti Vigadó, Új Színház, Ruttkai Éva Színház, Merlin Színház, Budapesti Kamaraszínház. A drámai műfaj évtizedes népszerűsítésével párhuzamosan tizedik éve egy másik rendezvénytípusba is belefogtunk, elindítottuk a Nyári Tófesztivált, kulturális programsorozatot a balatoni településeken. Azóta ez a kezdeményezés is kinőtte magát, mára saját színházi bemutatók, komolyzenei koncertek, népszerű együttesek fellépései, kiállítások szerepelnek a repertoárban. 

 

 

 

 

Elérhetőség

A XXI. sz. Magyar Drámájáért Alapítvány

magyardrama at gmail dot com

2040 Budaörs, Akácfa köz 11.

tel/fax: 23/425-428
mobil: 70/636-1198
20/925-7689

Keresés

© 2013 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode